6 ay önce
6 ay önce

Aksaray Belediyesi topraksız tarım ile kadın istihdamına katkı sağlayacak

Aksaray Belediyesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) çerçevesinde ‘Topraksız Tarım ile İstihdam Artıyor’ projesiyle AHİLER Kalkınma Ajansından 1 Milyon 600 Bin liralık hibe desteği aldı. Proje, üretimden ekonomiye ve kadın istihdamına kadar pek çok alanda avantaj sağlayacak.

Aksaray Belediyesi, son yıllarda giderek yaygınlaşan ve üretimde kaliteyi artıran Topraksız Tarım projesiyle kadınlara iş imkânı sunuyor. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in yakından takip ettiği proje, kadın istihdamının yanı sıra üretimde kalitenin artmasına katkıda bulunacak.

Aksaray Belediyesi proje birimi tarafından geliştirilen proje, üretimi ve istihdamı artırmak hedefiyle ( Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı) SOGEP kapsamında AHİLER Kalkınma Ajansından onay aldı. 2 Milyon 900 bin liralık projenin 1 Milyon 600 bin lirası Ahiler Kalkınma ajansının hibe desteği ile karşılanacak.  

Tuzlu su mevkiinde hayata geçecek topraksız tarım serası, jeotermal kaynak suyu kullanılarak örtü altı üretim yöntemiyle uygulanacak. 6 bin metrekare alanı kapsayacak bu serada domates üretimi yapılması öngörülüyor. Dezavantajlı kesim ve kadınların istihdam edileceği seralarda yıllık 288 ton domates üretimi yapılması hedefleniyor. Ayrıca istihdam edilecek kadınlar, uygulama öncesinde 180 saatlik eğitime tabi tutulacak.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, topraksız tarımın jeotermal kaynak suyu yardımıyla daha az maliyetle yüksek verim elde edileceğini ve böylece üretim, kalite ve istihdamın artacağını söyledi.

Aksaray Belediyesinin topraksız tarım projesiyle ile il bazında örnek teşkil eden bir yatırıma öncülük ettiğini sözlerine ekleyen Başkan Dinçer, “Burada amacımız tekrarlanabilir, sürdürülebilir ve yenilikçi tarım uygulamaları ile ekonomimize katkı sağlamaktı. Projemiz AHİLER Kalkınma Ajansı tarafından onaylandı. Projemizin büyük bir kısmı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın hibe kaynaklarıyla finanse edilecek” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın