6 ay önce
6 ay önce

Alternatif Bank 2021 2. Çeyrek Bilanço Açıklaması

Alternatif Bank, 2021 yılı ikinci çeyrek sonu finansal sonuçlarını açıkladı. Bankanın,  konsolide rakamlara göre aktifleri 37,3 milyar TL, nakdi ve gayri nakdi kredilerde  ekonomiye sağladığı destek ise 34,1 milyar TL oldu.

 

Alternatif Bank’ın yılın ikinci çeyreğinde konsolide rakamlarına göre toplam aktif büyüklüğü 37,3 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Bankanın bu dönem nakdi (finansal kiralama alacakları dâhil) ve gayri nakdi kredilerle ekonomiye sağladığı destek geçtiğimiz yılsonuna kıyasla 6,4 artışla 34,1 milyar TL’ye yükseldi. Toplam mevduat hacmini 7,7 artışla 19,7 milyar TL seviyesine çıkaran Alternatif Bank’ın özkaynakları ise 2,5 milyar TL oldu. 

 

Çeyrek dönem sonuçlarıyla ilgili görüşlerini aktaran Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Aşılama sürecindeki ilerlemeye rağmen pandeminin ekonomik etkilerinin kısmen devam ettiği yılın ikinci çeyreğini de hedeflerimize paralel tamamladık. Başta TL ticari krediler olmak üzere, nakdi ve gayri nakdi kredilerde reel sektöre sağladığımız desteği artırarak müşterilerimizin finansmana erişmelerine ve dolayısıyla ekonomiye katkımızı sürdürdük. Bu dönemde ayrıca, dijital kanallarımız ve teknolojiye yaptığımız yatırımlar sayesinde bireysel bankacılıktaki müşteri bazımızı ve mevduat tabanımızı genişletme hedefimizde başarılı bir ilerleme kaydettik. Geçtiğimiz yılsonuna göre TL tasarruf mevduatı hacmimiz 12’lik bir büyüme gösterdi. Aynı dönemde dijital kanallardan açılan hesapların oranı önemli bir artış göstererek 30’un üzerine çıktı. Buna ek olarak, özellikle bireysel müşteri kazanımında sektöre büyük yenilik getiren görüntülü görüşme altyapımızı geliştirerek, önümüzdeki dönem hedeflerimiz için önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktık. Bankamızın dijital dönüşüm yolculuğunda yaptığımız yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.” dedi.

 

Kaan Gür ayrıca, “Alternatif Bank olarak bu dönemde, ülke ekonomimizin sürdürülebilir büyümesinde kritik öneme sahip dış ticarette de başarılı bir performans ortaya koyduk. Bankamızın önceliği kabul ettiğimiz ihracat odaklı büyüme stratejimiz doğrultusunda, yılın ilk yarısında finanse ettiğimiz ihracat hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre 27 artarak 700 milyon USD oldu. Aynı dönemde toplam dış ticaret işlem hacmimiz ise geçen yıla göre 30 civarı büyümeyle 1,8 milyar USD’ye ulaştı. Bu alanda ciddi bir büyüme ivmesiyle yolumuza devam ediyoruz. Dış ticaret odaklı büyüme stratejimizin güzel bir yansıması olarak da, 2017 yılında dâhil olduğumuz EBRD’nin ‘Dış Ticaret Programı’ kapsamında üst üste 4. yıl ‘Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı’ ödülüne layık görülmenin gururunu yaşıyoruz. 

 

Her zaman olduğu gibi, basiretli ve danışman bankacılık anlayışımızdan ödün vermeden, hedeflerimiz doğrultusunda Alternatif Bank’ı geleceğe taşımaya devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz bu dönemde, sağlıklı büyüme hedeflerimize odaklanmamızda en büyük dayanağımız hiç şüphesiz ki hissedarımız Commercial Bank’ın bankamıza duyduğu güven ve planlı sermaye artışlarıyla sağladığı destek oluyor. Bu inançla, müşterilerimize, sektöre ve ülke ekonomisine değer yaratmayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın