Komutanlarına vefa için pedallayacaklar

admin
Haziran 10, 2021

KKTC’nin kuruluşunun otuz yedinci yıl kutlama törenlerine ve Maraş bölgesinin açılış törenine iştiraki sırasında geçirdiği kazanın ardından hayatını kaybeden Türkiye Muharip Gaziler Derneği Eski Başkanı, Kıbrıs Gazisi Emekli P. Kd. Albay M. Şükrü Tandoğan’ın anısına 9 kişilik profesyonel bisikletçi grubunun katılımı ile bisiklet turu düzenleniyor. 10 Haziran’da İstanbul’dan başlayan tur 861 km sürecek ve 16 Haziran’da Ordu’da sona erecek.  

KKTC’nin kuruluşunun 37. yıl kutlama törenlerine ve Maraş bölgesinin açılış törenine iştiraki sırasında geçirdiği kazanın ardından hayatını kaybeden Kıbrıs Gazisi Emekli P. Kd. Albay Mehmet Şükrü Tandoğan silah arkadaşları ve sevenleri tarafından unutulmadı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin toplamda 17 yıl Genel Başkan ve Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Kıbrıs Gazisi Tandoğan’a vefa borcu olarak bisiklet turu düzenleyen dernek üyesi ve aynı zamanda Tandoğan’ın askeri olan 65 yaşındaki Ali Güngör 8 kişilik ekibiyle İstanbul’dan Ordu’ya kadar pedal çevirecek. Tandoğan’ın ani kaybı nedeniyle derin üzüntü duyan dernek üyeleri, bisiklet turunu gelenekselleştirmeyi planlıyor. 10 Haziran İstanbul Pendik’te başlayan tur 861 km sürecek ve 16 Haziran’da Ordu’da sona erecek. 17 Haziran’da ise Tandoğan’ın memleketi olan Ordu’nun Perşembe ilçesi Çandır Köyü’nde Tandoğan’ın kabrinde bir anma töreni gerçekleştirilecek. 

“İDEALİST ve KAHRAMAN KİŞİLİĞİNİ HERKESE AKTARACAĞIZ”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Sekreteri Beyazıt Yumuk, bu yıl ilki gerçekleştirilen bisiklet turu hakkında şunları söyledi: “1997 yılında Albay rütbesi ile Genel Kurmay Başkanlığı’ndaki görevinden emekli olduktan sonra 17 yıl Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkanlığını yapan Kıbrıs Gazisi olan değerli büyüğüm Emekli P. Kd. Albay Mehmet Şükrü Tandoğan anısına T.C. TMGD Pendik Şubesi KKTC Gazisi Ali Güngör ve Tandoğan’ın saygı değer ailesi tarafından organize edilen bisiklet turunu gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Kendisini ani bir şekilde kaybetmemizin ardından, içinden geçtiğimiz pandemi koşulları sebebiyle değerli komutanımız için ismine ve ülkesine verdiği hizmetlere yaraşır bir uğurlama gerçekleştiremedik. 17 Haziran tarihinde Ordu’da manevi huzurunda yapılacak anma ve KKTC’den getirilen vatan toprağının kabir toprağına serpilerek anavatan toprağı ile buluşturulmasıyla son bulacak bu 7 günlük etkinliğin bir parçası olmaktan onur duyuyorum. İdealist ve kahraman kişiliğini bu vesileyle dokunduğumuz her kişiye aktarabileceğimize, yıllarca gazilerin haklarını iyileştirmeye yönelik çabalarını bu şekilde hatırlatabileceğimize inanıyorum” dedi.

Bir Kahramanın Anısına Bisiklet Turu rotası:

  1. GÜN

İSTANBUL

SAKARYA

125 KM

  1. GÜN

SAKARYA

BOLU

125 KM

  1. GÜN

BOLU

ÇERKEŞ

125 KM

  1. GÜN

ÇERKEŞ

TOSYA

110 KM

  1. GÜN

TOSYA

MERZİFON

138 KM

  1. GÜN

MERZİFON

ÇARŞAMBA

145 KM

  1. GÜN

ÇARŞAMBA

PERŞEMBE ORDU

93 KM

 

Bir Kahramanın Anısına Bisiklet Turu bisikletçileri:

 

ADI SOYADI

DOĞUM TARİHİ

 

1

Ali Güngör

1953

Organizatör

2

Selami Anıl

1958

1 Kaptan

3

Yılmaz Keskin

1964

2 Kaptan

4

Kerim Yelkenci

1943

Sporcu

5

Necat Hümmet

1958

Sporcu

6

Nazmi Kahriman

1961

Sporcu

7

Çetin Yurtsever

1969

Sporcu

8

Abdurrahman Çolak

1951

Sporcu

9

Yağmur Gündüz

2002

Sporcu

 

Sefa Altınparlar

T.G.M.D Başkanı

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Üye OlŞifremi Unuttum

Son yorumlar