Lenzing, AB Komisyonu’nun plastik atıklarla mücadelede açık ve net bir pozisyon almasını memnuniyetle karşılıyor.

admin
Haziran 10, 2021

Lenzing – Sürdürülebilir olarak üretilen özellikli elyaf tedariğinde dünya lideri olan Lenzing Group, 05 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe giren Tek Kullanımlık Plastikler Direktifi’nin (AB) 2019/904 uygulanmasına yönelik yönergenin yayınlanmasını memnuniyetle karşılıyor. AB Komisyonu, yönerge kapsamında hangi ürünlerin direktif kapsamına girdiğini belirterek AB üye ülkelerinin plastik atıklardan kaynaklanan çevre kirliliğine karşı ortak mücadelesine netlik kazandırıyor. Lenzing tarafından sunulan VEOCEL™ markalı ağaç bazlı, biyolojik olarak parçalanabilen selülozik elyaflar, bu insan kaynaklı soruna sürdürülebilir ve yenilikçi bir çözüm sunuyor.

 

Lenzing Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Robert van de Kerkhof, “Çevre kirliliği – özellikle de deniz kirliliği – günümüzün en büyük sorunlarından biri. Bu nedenle, AB'nin bazı tek kullanımlık plastik ürünleri azaltmak ve kapalı döngü modellerine geçmeye yönelik aldığı önlemleri memnuniyetle karşılıyoruz” diyor ve ekliyor, "Lenzing, uzun yıllardır tekstil ve nonwoven (dokumasız kumaş) endüstrisinde sürdürülebilir ve yenilikçi çözümlerin geliştirilmesi için yatırımlarını sürdürüyor ve gelecekte de döngüsel bir ekonomiye yönelik sistemik değişimi hedefleyen çalışmalarına yoğun şekilde devam edecek".

 

Lenzing, iddialı sürdürülebilirlik hedefleriyle elyaf üretim endüstrisinde öncü bir pozisyona sahip. Lenzing'in sürdürülebilir inovasyon ve karbon nötrlük odaklı iklim hedeflerini uygulamaya yönelik önemli yatırımları, yalnızca şirketin pazardaki konumunu güçlendirmek ve paydaşları için yarattığı değeri artırmakla kalmıyor, aynı zamanda sürekli olarak yeni istihdam yaratmaya devam ediyor.

Bazı tek kullanımlık plastik ürünler için tek tipetiketleme kuralları

Komisyon’un Tek Kullanımlık Plastikler Direktifi'ne yönelik uygulama yönetmeliği (AB) 2020/2151, 03 Temmuz 2021'den itibaren bazı tek kullanımlık plastik ürünlerde ambalaj veya ürünün kendisinde tek tip etiket kullanımını şart koşuyor. Kapsam dahilindeki ürünler, kadın hijyen ürünlerinin yanı sıra plastik içeren kişisel bakım ve ev bakımı amaçlı ıslak mendilleri içeriyor.

 

Lenzing Global Nonwoven İş Birimi Başkan Yardımcısı Jürgen Eizinger, “Hijyen kavramı giderek daha önemli hale geliyor ve özellikle de süregelen salgın koşullarında en çok konuşulan konuların başında geliyor” diyor. Jürgen Eizinger sözlerine şu şekilde devam ediyor, “Tek Kullanımlık Plastikler Direktifi, tüketicilerin daha bilinçli satın alma kararları verebilmelerine olanak sağlıyor. Bu nedenle, artık daha fazla netlik sağlayan bu uygulama yönergelerini memnuniyetle karşılıyoruz. Lenzing'in VEOCEL™ elyafları, bugün küresel plastik atık sorununa halihazırda doğal bir çözüm sunuyor ve şirket, sürdürülebilir mendil ve hijyen ürünlerinin geliştirilmesini teşvik amaçlı olarak ağaç bazlı özellikli elyaflar alanında kapasitesini sürekli olarak arttırıyor“.

Tüketiciler sürdürülebilir hijyen ürünleri istiyor

Lenzing’in tüketicilere satın alma kararlarına yönelik açık ve net rehberliği, Tek Kullanımlık Plastikler Direktifi'nin hayata geçirilmesinden öncesine dayanıyor. Ambalajlarında VEOCEL™ logosu taşıyan ürünlerin üretimi sıkı sertifikasyon kriterleri doğrultusunda gerçekleşiyor. Bu sayede, tüketiciler ürünlerin 100 doğada çözünen, selülozik malzemeler içerdiğinden emin olabiliyor.

 

Ekim 2019'da Marketagent tarafından yürütülen ve Avrupa'nın Almanca konuşulan bölgelerini kapsayan bir  anket çalışması, on tüketiciden dokuzunun halihazırda kullandıkları mendillerin plastik içerdiğini öğrenmeleri durumunda satın alma alışkanlıklarını anında değiştireceklerini sonucunu ortaya koyuyor. Bunun, tek kullanımlık plastik ürünler için etiketleme kurallarının yürürlüğe girmesiyle birlikte yeni pazar dinamiklerinin ortaya çıkacağına işaret ettiği söylenebilir. Smithers’ın yayınladığı bir rapora göre, mendil üretimi için her yıl yaklaşık 500.000 ton petrol kökenli elyaf kullanılıyor.

#ItsInOurHands (#BizimElimizde) – gelişmiş farkındalık ve şeffaflık girişimi

 

Lenzing, mendillerde kullanılan malzemeler hakkında farkındalık ve şeffaflığı artırmaya yönelik hareketi, 2019 sonundan beri partnerleriyle birlikte çevre girişimi #ItsInOurHands temelinde destekliyor. Çevrimiçi bir platform ve kendini adamış bir topluluk, üreticiler ve tüketiciler tarafında farkındalığı artırmayı ve böylece sürdürülebilir alternatiflerin geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Üye OlŞifremi Unuttum

Son yorumlar