10 ay önce
10 ay önce

Manavgat Yangın Söndürme Çalışmaları Sürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya’nın, Manavgat, Alanya ve Gündoğmuş ilçelerindedevam eden yangınları söndürme çalışmalarını sürdürüyor. Gece gündüz mesai yapanManavgat Afet Koordinasyon Merkezi yangından zarar gören vatandaşların yaralarını sarmakiçin çalışmalarına devam ediyor. Çeltikçi Mahallesinde çiftçilere dağıtılmak üzere yem vesaman dağıtım merkezi kuruldu. Merkezde büyük ve küçükbaş hayvanların bakım ve tedaviside yapılıyor.Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, Orman Bölge Müdürlüğü ve diğer illerdengelen ekiplerle birlikte Manavgat, Alanya, Akseki ve Gündoğmuş’ta devam eden yangınısöndürme çalışmalarını sürdürüyor. Bir yandan söndürme için çalışmalar sürerken diğeryandan soğutma çalışmaları da devam ediyor. Akseki’deki iki mahallede yangın yerleşimyerlerini tehdit edince mahalleler boşaltıldı, hayvanlar tahliye edildi. Manavgat yangınındadört gün geride kalırken, Manavgat’ta 19 mahalle tamamen boşaltıldı, 16 mahallede kısmenzarar gördü. Beydiğin bölgesinde çıkan yangına müdahale çalışmaları ise sürüyor.

 

ÇELTİKÇİ YEM DAĞITIM MERKEZİ

Yaraların sarmak için mücadele eden Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal HizmetlerDairesi Başkanlığı tarafından Çeltikçi Mahallesinde yem ve saman dağıtım merkezi kurdu.Merkezden şu ana kadar 196 çiftçiye yem ve saman desteği sağlandı. Merkezde ayrıcahayvanların barınması içinde alan oluşturuldu. 1063 küçükbaş, 88 büyükbaş hayvan tahliyesiyapıldı. Tahliye edilen hayvanların bakım ve tedavisinde yapılıyor. Tarımsal Hizmetler DaireBaşkanlığı ekipleri, ayrıca yangından büyük zarar gören Kalemler, Karaavca, Saraçlı,Ulukapı, Karaöz, Çeltikçi, Yaylalan, Belenobası, Aksaz, Gündoğdu, Yukarıışıklar, Cevizler,Sarılar, Tekandız, Kırlı Mahalleri ile Gündoğmuş’a da yem ve saman gönderdi.

 

SAF KANTARON MERHEM OLACAK

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Mobil Aşevi’degünlük olarak hem yangından zarar gören vatandaşlar için, hem de bölgede canla başla çalışanpersonel için yemek dağıtmaya devam ediyor. Yangından zarar gören vatandaşlar için debağışlar sürüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Etiler Mahallesi Oyuncak Kütüphanesindeoluşturulan bağış merkezi ve Manavgat Afet Koordinasyon Merkezi’ne vatandaşlar yardımbağışı yapıyor. Su, peçete, yiyecek, içecek, kıyafet, ilaç, yardımı yapan vatandaşlar yangınınsöndürülmesi içinde dua ediyor. Yardım yapan bağışçılar arasında yerelde yaşayan birvatandaşın annesi kendi elleriyle doğal olarak hazırladığı saf kantaron yağını da yangındanzarar gören vatandaşlara merhem olması için bağışlaması dikkat çekti.

 

ASAT SAHADA

ASAT Genel Müdürlüğü ekipleri yangından zarar gören mahallelerde yoğun bir çalışmayürütüyor. ASAT ekipleri arazözlerle Orman Genel Müdürlüğü ve itfaiye ekiplerine sutakviyesi yapıyor. ASAT ayrıca vatandaşların su ihtiyacını karşılayabilmek için de yoğun birçaba sarf ediyor. ASAT ekipleri enerji kesintisi nedeniyle su verilemeyen mahallelerde tankerler ile su dağıtıyor. Jeneratörler ile su terfi istasyonlarındaki motorları devreye alan ASAT ekipleri vatandaşın susuz kalmaması için elinden gelen çabayı gösteriyor. Sığırcılar bölgesinde su borusu patlağına anında müdahale eden ekipler, Tepeköy mahallesinde Yangın Müdahale Helikopteri tarafından su alınan yangın havuzuna su takviyesi de yapıyor. ASAT ekipleri ayrıca tüm mahalleri ziyaret ederek vatandaşlara tek tek neye ihtiyacı olduğunu soruyor muhtarlarla görüşüyor ve talepleri karşılamaya çalışıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın