Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketinin %45'i Alacak Sigortası ile Korunuyor

admin
Ekim 6, 2023

Türkiye’de ticari alacak sigortası kullanımı her geçen yıl artıyor. Nakit akışlarını ve ticaretlerini güvence altına alırken risk seviyelerini de önceden bilerek tedbirini almak isteyen şirketler, ticari alacak sigortasına yöneliyor. Allianz Trade’in Türkiye’nin en büyük 500 şirketine yönelik bu yıl 6.sını düzenlediği Ticari Alacak Risk Yönetimi anketine göre, şirketlerin yüzde 45’i alacak sigortası kullanıyor.  

Son yıllarda bilinirliği hızla artan alacak sigortasına şirketlerin gösterdiği talep de aynı oranda artıyor. Allianz Trade Türkiye’nin alacak sigortasına yönelik farkındalığı artırmak adına, Türkiye’nin en büyük 500 şirketi özelinde bu yıl 6. kez düzenlediği anket sonuçları açıklandı. Allianz Trade’in bu yılki anketine Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan 365 şirket katılım gösterdi. Anket sonuçlarına göre Ticari Alacak sigortası en çok kullanılan teminat ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 

 

Şirketlerin yüzde 70’i ihracat yapıyor 

 

Ankete katılan şirketlerin yüzde 70’i ihracatçı konumda ve ankete verdikleri yanıtlar da alacak sigortasının öneminin gün geçtikçe önem kazandığının kanıtı niteliğinde. Bu ihracatçı şirketlerin büyük çoğunluğu yeni ihracat müşterilerini yurt dışı fuarlarında ve hedef ülkelere yapılan ziyaretlerde bulduklarını iletiyor. Allianz Trade bu aşamada devreye giriyor ve çalışmayı hedefledikleri alıcıların riskini ölçerek yol gösterici oluyor. Doğru pazarlarda, doğru müşteriler ile güvenle ticaret yaparak büyümelerini sağlıyor. Şirketler yurt dışı pazarlarda ticaret yaparken hasar veya tahsilat süreçleri ile stres altına da girmiyor. Hasar oluştuğu takdirde Allianz Trade’in dünyanın dört bir yanında bulunan yurt dışı ofisleri aracılığı ile alıcı hangi ülkede olursa olsun, hukuki ve bürokratik süreçlerini yürütüyorlar. 

 

Ticari alacak sigortasının şirketler nezdindeki gücünü gün geçtikçe artırdığını belirten Allianz Trade Türkiye CEO’su Ahmet Ali Bugay, “Ticari alacak sigortasının şirketlerimiz tarafından ilgi görmesi, nakit akışlarını ve iş süreçlerini alacak sigortası ile güvence altında tutmaları, bu konudaki bilinirliğin de arttığını gösteriyor. İçinde bulunduğumuz şartlarda ankette çıkan rakamlar sevindirici olmakla birlikte risk yönetimi açısından ürünün kullanımında ciddi artış potansiyeli olduğuna da işaret ediyor” dedi. 

 

2023 yılında şirketlerin odağında üretim ve kârlılık performansı olduğunu belirten Bugay, “Şirketler kârlılıklarını korumak adına tıpkı 2022 yılında olduğu gibi 2023’te de alacak ve maliyet yönetimine odaklandı. Allianz Trade olarak biz de Türkiye’deki şirketlerin yarına güvenle bakmaları ve sürdürülebilir bir büyüme sağlamaları için var gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz. Alacak riskini sağduyu ile yöneten, sektöründe katma değerli iş yapan şirketlerimizin yanında durarak, onların yurt içi ya da ihracat pazarlarında güvenle ticaret yapmaları, büyümeleri ve varlıklarını korumaları adına çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Allianz Trade Hakkında

Allianz Trade, şirketlere yurt içi ve ihracat pazarlarında güvenli ticaret çözümleri sunarak karlı bir şekilde büyümelerine destek olmaktadır. 52 ülkede 5.500 çalışanıyla 85 milyondan fazla şirketi takip ederek güçlü bir bilgi ağına sahip olan Allianz Trade, müşterilerinin alacak riskini onlarla birlikte yöneterek doğru pazarlarda kredibilitesi yüksek firmalarla çalışmaları için destek vermektedir. Allianz Trade’in günlük olarak takip ettiği şirketlerin toplam büyüklüğü küresel GSYİH’in %98’sini oluşturmaktadır. Ticari bir alacağın ödenmemesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek kayıpları tazmin eden alacak sigortasının nihai amacı şirketleri büyük ölçekli kayıplara karşı korumaktır. Kayıp gerçekleştiğinde ise uzman küresel tahsilat ağı ve yerel avukatlık büroları sayesinde alıcı hangi ülkede olursa olsun, tahsilat yetkisini devralarak hukuki ve bürokratik tüm işlemleri ilgili ülkede müşterisinin adına doğrudan yürütüp müşteri ilişkilerini koruyarak olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Allianz Grubu’nun bir iştiraki olan alacak sigortasında dünya lideri Allianz Trade, S&P tarafından AA kredi notuna layık görülmüştür. 2022 yılı konsolide cirosu 3.3 milyar Euro, dünya çapında firmalara sağladığı yıllık teminat tutarı ise toplam 1.057 milyar Euro’dur.

 

Daha fazla bilgi için allianz-trade.com/tr ve LinkedIn adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Allianz Grubu Hakkında

 

Dünyanın en güçlü sigorta ve finans topluluklarından olan Allianz, 70’ten fazla ülkede 155 bini aşkın çalışanıyla 126 milyonun üzerinde müşterisine hizmet veriyor. Yönetimi altındaki yaklaşık 2 trilyon avroyla dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketleri arasında yer alan Allianz Grubu, Türkiye’de Allianz Trade, Allianz Partners ve Allianz Türkiye ile faaliyet gösteriyor. Bu topraklardaki faaliyetlerine 1923 yılında Şark Sigorta adı altında başlayan, Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olan ve 2023 yılında Türkiye’deki 100’üncü yılını kutlamanın onurunu yaşayan Allianz Türkiye yoluna, 2008 yılından bu yana Allianz Grubu’nun parçası olarak devam ediyor. Allianz Türkiye’nin çatısı altında, elementer sigortalarda Allianz Sigorta, bireysel emeklilik ve hayat sigortalarında ise Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik şirketleri bulunuyor. Konsolide verilere göre 2021 yılını 18,1 milyar Türk lirası prim ve katkı payı üretimiyle tamamlayan Allianz Türkiye, sektöre müşteri deneyimi, çeviklik, dijitalizasyon, çalışan bağlılığı, sürdürülebilirlik ve inovasyon alanlarında liderlik ediyor. Allianz Türkiye; 2.400 çalışanı, 12 bölge müdürlüğü, 4.000 acentesi, 1.500 banka şube kanalı ve 7.200 anlaşmalı kurumuyla 81 ilde 6,2 milyon müşterisinin ihtiyaç duyduğu her an onlara “Allianz Seninle” diyebilmek amacıyla çalışıyor. Allianz Türkiye’nin genel merkezi ‘Allianz Tower’ İstanbul’da, operasyon merkezi ‘Allianz Kampüs’ İzmir’de bulunuyor. Toplumsal risk farkındalığının artırılmasına katkı sağlamak amacıyla kurulan Allianz Teknik Deprem ve Yangın Test ve Eğitim Merkezi ile Allianz’ın, 2008 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığı yatırımları 1 milyar avroyu aşıyor. 

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Üye OlŞifremi Unuttum

Son Yorumlar